Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Anasayfa Yüz yüze eğitim başladı Bu haber 331 kez okundu.
Haber Girişi: 06.09.2021 - 12:56, Güncelleme: 06.09.2021 - 13:18

Yüz yüze eğitim başladı

 

Yüz yüze eğitim başladı

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı tüm kademe ve sınıflarda Pazartesiden itibaren haftada 5 gün olmak üzere başladı.
İl Hıfzısıhha Kurulu’nca alınan kararlara göre, öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek. Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması hâlinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Millî Eğitim Bakanlığınca temin edilecek. Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak. Okulların açılmasıyla ilgili İl Hıfzısıhha Kurulu’nca alınan kararlar; Milli Eğitim Bakanlığınca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Kovid¬19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde” öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenileceği belirtilmiştir.   Bu kapsamda Umumi Hıfzıssıhha Kanununu 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca;   1. Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlamış olması önerilmekle birlikte başta  öğretmenler olmak üzere, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin /görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde bu kişilerin  haftada iki kez PCR testi ile taranmalarına ve sonuçlarının okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulmasına,   2. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyenlerin ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak kişilerin, aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadıklarını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilmelerine, 3. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanmasına,   Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir. Haber merkezi        
2021-2022 eğitim ve öğretim yılı tüm kademe ve sınıflarda Pazartesiden itibaren haftada 5 gün olmak üzere başladı.

İl Hıfzısıhha Kurulu’nca alınan kararlara göre, öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek.

Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması hâlinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Millî Eğitim Bakanlığınca temin edilecek.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

Okulların açılmasıyla ilgili İl Hıfzısıhha Kurulu’nca alınan kararlar;

Milli Eğitim Bakanlığınca 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan “Kovid¬19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde” öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenileceği belirtilmiştir.

 

Bu kapsamda Umumi Hıfzıssıhha Kanununu 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca;

 

1. Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerini tamamlamış olması önerilmekle birlikte başta  öğretmenler olmak üzere, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek kişilerin /görevlilerin aşılı/geçirilmiş hastalık durumunda (covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halinde bu kişilerin  haftada iki kez PCR testi ile taranmalarına ve sonuçlarının okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulmasına,

 

2. PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyenlerin ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak kişilerin, aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadıklarını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebilmelerine,

3. Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanmasına,

 

Konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

Haber merkezi

 

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.