Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Manşet Haber Girişi: 26.07.2021 - 14:38, Güncelleme: 26.07.2021 - 14:38

Yöresel motifler kilimlere dokunuyor

 

Yöresel motifler kilimlere dokunuyor

Kilim dokuma kültürünün yaşatılması ve kadınlara istihdam sağlanması amacıyla geçen yıl başlatılan proje kapsamında eğitimler İŞKUR tarafından devam ettiriliyor.
Geçtiğimiz yıl başlatılan proje kapsamında 12 kursiyer eğitim alıyorlar. Burdur Belediyesi geçen yıl mart ayında 12 kadının katılımıyla, kentin kilim dokuma kültürünün yaşatılması, geleneksel birikimin değerlendirilmesi ve bu yöresel kültürün geleceğe taşınması ve kadınlara istihdam yaratılması amacıyla Alyazma kilim kursu başlattı. Kursa katılan kadınlar Belediye El Sanatları Merkezi'nde unutulan Burdur kilimlerini dokuyor.   Usta Öğretici Dudu Erte ve Emel Erte kilim kursu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundular. Geçen yıl Mart alından bu yana 12 kadına Alyazma kilim kursu verdiklerini, katkılarından dolayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ettiklerini ilettiler.   Usta Öğretici Dudu  Erte ve Emel Erte kursla ilgili verdiği bilgide; “Geçen yıl mart ayından bu yana 12 kadın kursiyerimize Almazya kilim kursu veriyoruz. Burdur Belediyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rektör Yardımcısı Mustafa Genç’in başlattığı kursumuz İŞKUR aracılığıyla devam ediyor. Projemizin amacı tarihi dokuma kilimlerini gün yüzüne çıkarmak. Proje kapsamında 200 köyü gezdik. 2 ay boyunca saha araştırmaları yaptık. Ağustos ayının sonunda da kursumuz bitecek. 6. Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nda Geleneksel Alyazma Ödülü aldık. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu’ya desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” Dedi. Dokumacılık Burdur’da dokumacılığın yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Burdur yöresinde mekikli ve kirkitli dokuma örnekleri tespit edilmiştir. Kirkitli dokumaları halı, hala (kilim) ve sumak olduğu özellikle hayvancılıkla geçinen Türkmenler tarafından dokunduğu, mekikli dokumalar olarak İbecik bezi, Dastar ve Burdur Alacasıdır. Burdur'un en eski el sanatlarından birisidir. Burdur el sanatı 1950 senesine kadar önemli geçim kaynağı idi. Bilhassa “Burdur alacası” ve “Burdur bezi” adı verilen dokuma bezleri tezgâhlarda dokunurdu. Bugün sayılabilecek seviyeye indi. Şu anda Gölhisar ilçesinin İbecik köyünde “dastar” adı altında dokumacılık yapan ve geçimini bundan sağlayan birkaç aile bulunmaktadır. Yörük diyarı Burdur'un yaylalarında kurulan çadırların (kara çadır) keçi kılından dokunması geleneği az da olsa devam etmektedir. Ayrıca dokunan ürünler deve, üçgöllü ve kıvrımlı kilim çeşitleri, kara ve ala çul, torba, heybe ve tuz torbası, çuval ve harar, aba ve çaşır, turluk, yün çorap ve kabalak, ihram ve sofra bezi, çocuk kolanı ve deve kolanı, paldım olarak sıralanabilir. İlimizde ayrıca Gölhisar ilçesi tarafında, genellikle Söğüt kasabası ve Bölme Pınar köyünde kamıştan hasır dokumacılığı yapılır. Evlerde kilimlerin altına bu dokunan hasırlar serilir. Bölgenin Yörük olması dolayısıyla bilhassa dağ köylerinde keçi fazlaca yetiştirilir. Keçinin kılından hem kara çadır hem de oturmak için çul yapılır. Hatice Dursun                
Kilim dokuma kültürünün yaşatılması ve kadınlara istihdam sağlanması amacıyla geçen yıl başlatılan proje kapsamında eğitimler İŞKUR tarafından devam ettiriliyor.

Geçtiğimiz yıl başlatılan proje kapsamında 12 kursiyer eğitim alıyorlar. Burdur Belediyesi geçen yıl mart ayında 12 kadının katılımıyla, kentin kilim dokuma kültürünün yaşatılması, geleneksel birikimin değerlendirilmesi ve bu yöresel kültürün geleceğe taşınması ve kadınlara istihdam yaratılması amacıyla Alyazma kilim kursu başlattı.

Kursa katılan kadınlar Belediye El Sanatları Merkezi'nde unutulan Burdur kilimlerini dokuyor.

 

Usta Öğretici Dudu Erte ve Emel Erte kilim kursu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundular. Geçen yıl Mart alından bu yana 12 kadına Alyazma kilim kursu verdiklerini, katkılarından dolayı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e teşekkür ettiklerini ilettiler.

 

Usta Öğretici Dudu  Erte ve Emel Erte kursla ilgili verdiği bilgide;

“Geçen yıl mart ayından bu yana 12 kadın kursiyerimize Almazya kilim kursu veriyoruz. Burdur Belediyesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rektör Yardımcısı Mustafa Genç’in başlattığı kursumuz İŞKUR aracılığıyla devam ediyor.

Projemizin amacı tarihi dokuma kilimlerini gün yüzüne çıkarmak. Proje kapsamında 200 köyü gezdik. 2 ay boyunca saha araştırmaları yaptık. Ağustos ayının sonunda da kursumuz bitecek.

6. Akdeniz Belediyecilik Proje Yarışması'nda Geleneksel Alyazma Ödülü aldık. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu’ya desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” Dedi.

Dokumacılık

Burdur’da dokumacılığın yaklaşık 300 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Burdur yöresinde mekikli ve kirkitli dokuma örnekleri tespit edilmiştir. Kirkitli dokumaları halı, hala (kilim) ve sumak olduğu özellikle hayvancılıkla geçinen Türkmenler tarafından dokunduğu, mekikli dokumalar olarak İbecik bezi, Dastar ve Burdur Alacasıdır.

Burdur'un en eski el sanatlarından birisidir. Burdur el sanatı 1950 senesine kadar önemli geçim kaynağı idi. Bilhassa “Burdur alacası” ve “Burdur bezi” adı verilen dokuma bezleri tezgâhlarda dokunurdu. Bugün sayılabilecek seviyeye indi. Şu anda Gölhisar ilçesinin İbecik köyünde “dastar” adı altında dokumacılık yapan ve geçimini bundan sağlayan birkaç aile bulunmaktadır. Yörük diyarı Burdur'un yaylalarında kurulan çadırların (kara çadır) keçi kılından dokunması geleneği az da olsa devam etmektedir. Ayrıca dokunan ürünler deve, üçgöllü ve kıvrımlı kilim çeşitleri, kara ve ala çul, torba, heybe ve tuz torbası, çuval ve harar, aba ve çaşır, turluk, yün çorap ve kabalak, ihram ve sofra bezi, çocuk kolanı ve deve kolanı, paldım olarak sıralanabilir.

İlimizde ayrıca Gölhisar ilçesi tarafında, genellikle Söğüt kasabası ve Bölme Pınar köyünde kamıştan hasır dokumacılığı yapılır. Evlerde kilimlerin altına bu dokunan hasırlar serilir. Bölgenin Yörük olması dolayısıyla bilhassa dağ köylerinde keçi fazlaca yetiştirilir. Keçinin kılından hem kara çadır hem de oturmak için çul yapılır.

Hatice Dursun

 

 

 

 

 

 

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.