Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Manşet Haber Girişi: 14.07.2021 - 18:12, Güncelleme: 14.07.2021 - 18:12

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Eroğlu; Burdur Gölü’nün kurtarılması için gerekenleri yapacağız

 

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Eroğlu; Burdur Gölü’nün kurtarılması için gerekenleri yapacağız

TBMM küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu, Serenler Tepesi’nde basın toplantısı düzenlendi.
Vali Ali Arslantaş’ın da katıldığı programda Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Komisyon üyesi milletvekilleri, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve kurum temsilcileri yer aldı. TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplantıdaki açıklamasında, Burdur Gölü’nü kurtarmak adına ne gerekirse yapılacağını söyledi. TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu açıklamasında; “Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Değişikliği’nin etkilerinin azaltılması ve kuraklıkla mücadeleyle alakalı araştırma komisyonu olarak bugün Burdur’dayız. Az önce zaten İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda DSİ tarafından bir sunum yapıldı. Özellikle şunu vurgulama istiyoruz. Küresel iklimin bir etkisi var. Neticede kuraklık var. Biz bunlara karşı gerekli tedbirleri almazsak gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakamayız. Gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakmak için sulak alanlar, ormanlar ile güzellikleriyle bu çalışmaların yapılması lazım. Ben bakanken Burdur Gölü için bir eylem planı hazırladık. Eylem planında 7 tane paket vardı. Az önce DSİ Genel Müdürümüz 7 paketten bahsetti. Paketlerden birisi bilhassa burada sulama sistemlerinin damlama sistemine dönüşmesiydi. Burada büyük bir seferberlik yaptık. Tefenni ve Karamanlı’daki gölet sularının tamamını kapalı sisteme çevirdik. Böylece önemli miktarda su tasarrufu sağladık. Bu sene kurak geçti. Pek çok yerde dereler kurudu. Bunun da etkisi var ama tabi ki burada en önemli hususu, dedik ki acaba başka yerden kaynak suyu getirebilir miyiz? O konunu araştırması yapılıyor. Birde acaba buharlaşmayı azaltmak için çeşitli tedbirler yapabilir miyiz diye DSİ’ye bir talimat vermiştim. Alanda 4 tane havuz açıldı. Burada bir kimyasal maddeyle buharlaştırmayı azaltmak için küresel toplar kullanıldı. Birde güne enerjisi panelleri gibi uygulamalar yapıldı. Neticede güneş panelleriyle buharlaşmanın %67 oranında azaldığını gördük. Toplarda da %50 civarında bir azalma olduğunu gördük. Kimyasal maddenin fazla bir etkisi olmadığı için onu eledik. Bizim burada buharlaşmayı mutlaka azaltmamız lazım. En büyük kayıp buharlama. Burdur Gölü Türkiye’nin en güzel göllerinden birisi. Burdur’u seviyoruz . Komisyonla birlikte bu raporları alacağız ve Burdur Gölü’ne çok büyük önem vereceğiz. Burdur Gölü’nün kurtarılması için gerekli bütün tedbirleri 8 paketi uygulayacağız. Burdurumuzun atık su ileri biyolojik arıtması da icra edilince inşallah buradan arıtılan suları bir kademe daha arıtarak bu suyu göle vereceğiz. “ dedi. Hatice Dursun
TBMM küresel iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesi, kuraklıkla mücadele ve su kaynaklarının verimli kullanılması için gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Prof. Dr. Veysel Eroğlu başkanlığında kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi Araştırma Komisyonu, Serenler Tepesi’nde basın toplantısı düzenlendi.

Vali Ali Arslantaş’ın da katıldığı programda Afyonkarahisar Milletvekili ve TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Komisyon üyesi milletvekilleri, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve kurum temsilcileri yer aldı.

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplantıdaki açıklamasında, Burdur Gölü’nü kurtarmak adına ne gerekirse yapılacağını söyledi.

TBMM Araştırma Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu açıklamasında;

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Değişikliği’nin etkilerinin azaltılması ve kuraklıkla mücadeleyle alakalı araştırma komisyonu olarak bugün Burdur’dayız. Az önce zaten İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda DSİ tarafından bir sunum yapıldı. Özellikle şunu vurgulama istiyoruz. Küresel iklimin bir etkisi var. Neticede kuraklık var. Biz bunlara karşı gerekli tedbirleri almazsak gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakamayız. Gelecek nesillere güzel bir Türkiye bırakmak için sulak alanlar, ormanlar ile güzellikleriyle bu çalışmaların yapılması lazım. Ben bakanken Burdur Gölü için bir eylem planı hazırladık. Eylem planında 7 tane paket vardı. Az önce DSİ Genel Müdürümüz 7 paketten bahsetti. Paketlerden birisi bilhassa burada sulama sistemlerinin damlama sistemine dönüşmesiydi. Burada büyük bir seferberlik yaptık. Tefenni ve Karamanlı’daki gölet sularının tamamını kapalı sisteme çevirdik. Böylece önemli miktarda su tasarrufu sağladık. Bu sene kurak geçti. Pek çok yerde dereler kurudu. Bunun da etkisi var ama tabi ki burada en önemli hususu, dedik ki acaba başka yerden kaynak suyu getirebilir miyiz? O konunu araştırması yapılıyor. Birde acaba buharlaşmayı azaltmak için çeşitli tedbirler yapabilir miyiz diye DSİ’ye bir talimat vermiştim. Alanda 4 tane havuz açıldı. Burada bir kimyasal maddeyle buharlaştırmayı azaltmak için küresel toplar kullanıldı. Birde güne enerjisi panelleri gibi uygulamalar yapıldı. Neticede güneş panelleriyle buharlaşmanın %67 oranında azaldığını gördük. Toplarda da %50 civarında bir azalma olduğunu gördük. Kimyasal maddenin fazla bir etkisi olmadığı için onu eledik.

Bizim burada buharlaşmayı mutlaka azaltmamız lazım. En büyük kayıp buharlama. Burdur Gölü Türkiye’nin en güzel göllerinden birisi. Burdur’u seviyoruz . Komisyonla birlikte bu raporları alacağız ve Burdur Gölü’ne çok büyük önem vereceğiz. Burdur Gölü’nün kurtarılması için gerekli bütün tedbirleri 8 paketi uygulayacağız. Burdurumuzun atık su ileri biyolojik arıtması da icra edilince inşallah buradan arıtılan suları bir kademe daha arıtarak bu suyu göle vereceğiz. “ dedi.

Hatice Dursun

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.