Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Manşet Haber Girişi: 07.06.2021 - 18:10, Güncelleme: 07.06.2021 - 18:10

Salda Gölü balçık gölüne dönüyor!

 

Salda Gölü balçık gölüne dönüyor!

Salda Gölü’ne değer katıp, Salda Gölü’nü dünyaya duyuran özelliği, gölün kıyısındaki beyaz kumsaldır.
Bazı bilimsel tesbitlere göre, bu beyaz sahillerdeki beyaz kumlar, dünyada yalnızca Salda Gölü kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca bu kumlar, Mars’ın yüzeyindeki  yapı ile büyük benzerlik göstermektedir. Bütün dünyanın dikkatinin üzerinde olduğu ve etrafına Millet Bahçesi yapılmaya çalışılıyor. Öte yandan Salda Gölü kuruyor ve Salda Gölü’ne değer katan beyaz kumsallar sudan uzaklaşıp, suyla irtibatı kesiliyor. Bu durum devam ederse, Salda Gölü’nün suyu ile yıkanmayan bu beyaz kumlar, bir süre sonra özelliklerini yitireceklerdir. Beyaz kumsalların, kumların canlılığını sağlayan gölün suyu ile yıkanmalarıdır! Salda Gölü’nde sular çekiliyor, Salda Gölü kuruyor! Neden? Çünkü; Salda Gölü’ne akan bütün suların, çayların derelerin önüne göletler yapıldı! Şimdi, Salda Gölü’ne ulaşan, onu besleyen bir tane bile akarsu yok! Tabi göle akan akarsuların önünün kesilmesiyle birlikte, kuraklıkta Salda Gölü’nde suların çekilmesine etki etmekte! Peki ne olacak, bu işin sonu nereye varacak? Burdur, Eğridir, Karataş, Yarışlı Gölleri gibi Salda Gölü’de hızla kurumaya, yani su kaybetmeye devam edecek. Sular çekilince, beyaz kumsallar özelliğini yitirip sıradan kumlarla, sıradan kumsallara dönüşecek. Salda Gölü etrafındaki dünyanın Gözbebeği kumsallar, sular çekilmeden önce, kıyıda açıkta olduğu kadar, su içinde de zemini kaplamaktaydı. Suya girenler, bu özel kumlar üzerinde yürüyerek suya girip yüzerlerdi. Ama artık sular kumsallardan uzaklaştı. Kumsal açıkta kaldı, kalmaya devam edecek. Çünkü; Salda Gölü’nü hiçbir akarsu beslemiyor,  kuraklık ve buharlaşma ile Salda Gölü su kaybediyor! Sonuç; Sular beyaz kumsallardan uzaklaştıkca, Salda Gölü sularına girenler, özel kumların değil, balçığın, çamurun üzerinde yürüyecekler. Adımlarını attıkca göl tabanından yukarıya çamur yükselecek. Yüzme bilmeyip bu balçıkta fazla ilerleyenler için bu boğulma riski, tehlikesi yaratabilecek. Salda Gölü’nün dünyada başka örneği olmadığı ile Salda Gölü kıyısındaki beyaz kumların Mars’ın yüzeyindeki yapı ile benzerlik gösterdiği ile övünmek güzel!   Bu özellikten yararlanıp Salda’ya turist çekmek için Millet Bahçesi yapmak önemli! Peki ama Salda Gölü’nde sular çekilmeye devam edip, beyaz kumsallar açıkta kalıp özelliğini yitirdiğinde, turistlere bu görüntüyü nasıl izah edeceksiniz? Salda Gölü’nü besleyen bütün akarsuların önüne göletler yapılmasıyla, gölün sularının çekilmesini  neyle nasıl anlatacaksınız? Dünyanın gözdesi beyaz kumsalların, suyla irtibatı kesildiği için, özelliğini, önemini kaybetmekte olduğunu dünyaya nasıl izah edeceksiniz? Beyaz kumsallar özelliğini yitirip, Salda Gölü balçık gölüne dönüşürse, göle turist gelir mi? Gelirse çamur banyosu mu yapacak Gelmezse! Millet Bahçesi tesisleri müze mi olur, ne dersiniz? Haber merkezi
Salda Gölü’ne değer katıp, Salda Gölü’nü dünyaya duyuran özelliği, gölün kıyısındaki beyaz kumsaldır.

Bazı bilimsel tesbitlere göre, bu beyaz sahillerdeki beyaz kumlar, dünyada yalnızca Salda Gölü kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca bu kumlar, Mars’ın yüzeyindeki  yapı ile büyük benzerlik göstermektedir. Bütün dünyanın dikkatinin üzerinde olduğu ve etrafına Millet Bahçesi yapılmaya çalışılıyor.

Öte yandan Salda Gölü kuruyor ve Salda Gölü’ne değer katan beyaz kumsallar sudan uzaklaşıp, suyla irtibatı kesiliyor. Bu durum devam ederse, Salda Gölü’nün suyu ile yıkanmayan bu beyaz kumlar, bir süre sonra özelliklerini yitireceklerdir. Beyaz kumsalların, kumların canlılığını sağlayan gölün suyu ile yıkanmalarıdır!

Salda Gölü’nde sular çekiliyor, Salda Gölü kuruyor!

Neden?

Çünkü;

Salda Gölü’ne akan bütün suların, çayların derelerin önüne göletler yapıldı!

Şimdi, Salda Gölü’ne ulaşan, onu besleyen bir tane bile akarsu yok!

Tabi göle akan akarsuların önünün kesilmesiyle birlikte, kuraklıkta Salda Gölü’nde suların çekilmesine etki etmekte!

Peki ne olacak, bu işin sonu nereye varacak?

Burdur, Eğridir, Karataş, Yarışlı Gölleri gibi Salda Gölü’de hızla kurumaya, yani su kaybetmeye devam edecek.

Sular çekilince, beyaz kumsallar özelliğini yitirip sıradan kumlarla, sıradan kumsallara dönüşecek.

Salda Gölü etrafındaki dünyanın Gözbebeği kumsallar, sular çekilmeden önce, kıyıda açıkta olduğu kadar, su içinde de zemini kaplamaktaydı. Suya girenler, bu özel kumlar üzerinde yürüyerek suya girip yüzerlerdi.

Ama artık sular kumsallardan uzaklaştı. Kumsal açıkta kaldı, kalmaya devam edecek.

Çünkü; Salda Gölü’nü hiçbir akarsu beslemiyor,  kuraklık ve buharlaşma ile Salda Gölü su kaybediyor!

Sonuç;

Sular beyaz kumsallardan uzaklaştıkca, Salda Gölü sularına girenler, özel kumların değil, balçığın, çamurun üzerinde yürüyecekler. Adımlarını attıkca göl tabanından yukarıya çamur yükselecek. Yüzme bilmeyip bu balçıkta fazla ilerleyenler için bu boğulma riski, tehlikesi yaratabilecek.

Salda Gölü’nün dünyada başka örneği olmadığı ile Salda Gölü kıyısındaki beyaz kumların Mars’ın yüzeyindeki yapı ile benzerlik gösterdiği ile övünmek güzel!

  Bu özellikten yararlanıp Salda’ya turist çekmek için Millet Bahçesi yapmak önemli!

Peki ama Salda Gölü’nde sular çekilmeye devam edip, beyaz kumsallar açıkta kalıp özelliğini yitirdiğinde, turistlere bu görüntüyü nasıl izah edeceksiniz?

Salda Gölü’nü besleyen bütün akarsuların önüne göletler yapılmasıyla, gölün sularının çekilmesini  neyle nasıl anlatacaksınız?

Dünyanın gözdesi beyaz kumsalların, suyla irtibatı kesildiği için, özelliğini, önemini kaybetmekte olduğunu dünyaya nasıl izah edeceksiniz?

Beyaz kumsallar özelliğini yitirip, Salda Gölü balçık gölüne dönüşürse, göle turist gelir mi?

Gelirse çamur banyosu mu yapacak

Gelmezse!

Millet Bahçesi tesisleri müze mi olur, ne dersiniz?

Haber merkezi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.