Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Krom madeni Eşeler Yaylası'na zarar verir

Manşet 11.01.2023 - 12:11, Güncelleme: 11.01.2023 - 12:11 1100 kez okundu.
 

Krom madeni Eşeler Yaylası'na zarar verir

Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı açıklama yaparak, bahse konu olan bölgenin, Karamanlı mera alanı olmasından dolayı koruma altına alınması gereken bir bölge olduğunu, bırakın maden çıkarılmasını bir an önce ıslah çalışmalarına başlanması gerektiğini vurguladı;

Burdur Karamanlı, Tefenni ve Yeşilova ilçeleri ile sınırı bulunan Eşeler Yaylası’nda krom madeni açılacağı iddialarına, bölgede yaşayan vatandaşlarımız tepki göstermişlerdir. Karamanlı ilçesinin hem içme suyunun hem de ovanın sulama suyunun kaynağının Eşeler yaylası olduğunu söyleyen bölge sakinlerimiz, krom madeninin çevreye büyük zararlar vereceğini söylemişlerdir. Bilindiği üzere krom madeni yeraltında patlatma yapılarak çıkartılmaktadır. Patlatma sonrasında hem barajı besleyen sularda hem de ilçemizin içme suyu rezervlerinin azalma ve yok olma tehlikesi kaçınılmazdır. Öte yandan, Eşeler bölgesinde dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan Katır Tırnağı ve Yoksul Geven adlı iki endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta olup, söz konusu bitkiler dünyada sadece bu bölgede bulunmaktadır. Yine, bölgemizde hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıca, söz konusu bölge Yörük kültürümüzün devam ettirildiği ve yılkı atlarına ev sahipliği yapan bir bölgedir. Bir bölgede krom madeni açılması sonucunda; •    Dinamitler marifetiyle adeta deprem etkisi yaratan patlamalar sonucu çevre büyük zarar görmektedir. •    Tarım alanları bozulmakta, çevre kirlenmekte ve tarımsal gelir azalmaktadır. •    Yer altı ve yer üstü su sistemleri değişmekte ve kirlenmektedir. •    Alanı düzenlemek ve hazırlamak için on binlerce ağaç kesilmekte ve tüm orman içindeki canlılarla birlikte yok edilmektedir. Ancak burada asıl sorgulanması gereken mesele şudur. Bahse konu olan bölge, Karamanlı ilçemizin mera alanı olmasından dolayı koruma altına alınması gereken bir bölge olup, bırakın maden çıkarılmasını bir an önce ıslah çalışmalarına başlanmalıdır. Sonuç olarak bu değerli bölgeye krom madeni açılması kararı alınırsa bölgenin •    İçme ve sulama suyu kaynakları yok olacak, •    Ekolojik denge zarar görecek, •    Endemik türler yok olacak, •    Yörük kültürümüz zarar görecektir. Hiçbir kamu yararı olmayan ve zararını bölge halkının göreceği bu tip madencilik faaliyetleri doğaya ve çevreye onulmaz zararlar vermektedir. Bu tip projelere karşı, örgütlenerek, bir araya gelerek, her alanda mücadelemizi sürdürmeliyiz. Çevre, bizlere dedelerimizden kalan bir birikim değil, bizim torunlarımıza bırakacağımız mirasımızdır. Saygılarımla…    
Milletvekili Dr. Mehmet Göker yazılı açıklama yaparak, bahse konu olan bölgenin, Karamanlı mera alanı olmasından dolayı koruma altına alınması gereken bir bölge olduğunu, bırakın maden çıkarılmasını bir an önce ıslah çalışmalarına başlanması gerektiğini vurguladı;

Burdur Karamanlı, Tefenni ve Yeşilova ilçeleri ile sınırı bulunan Eşeler Yaylası’nda krom madeni açılacağı iddialarına, bölgede yaşayan vatandaşlarımız tepki göstermişlerdir.

Karamanlı ilçesinin hem içme suyunun hem de ovanın sulama suyunun kaynağının Eşeler yaylası olduğunu söyleyen bölge sakinlerimiz, krom madeninin çevreye büyük zararlar vereceğini söylemişlerdir. Bilindiği üzere krom madeni yeraltında patlatma yapılarak çıkartılmaktadır. Patlatma sonrasında hem barajı besleyen sularda hem de ilçemizin içme suyu rezervlerinin azalma ve yok olma tehlikesi kaçınılmazdır.

Öte yandan, Eşeler bölgesinde dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan Katır Tırnağı ve Yoksul Geven adlı iki endemik bitkiye ev sahipliği yapmakta olup, söz konusu bitkiler dünyada sadece bu bölgede bulunmaktadır. Yine, bölgemizde hayvancılık faaliyetleri yürütülmektedir. Ayrıca, söz konusu bölge Yörük kültürümüzün devam ettirildiği ve yılkı atlarına ev sahipliği yapan bir bölgedir.

Bir bölgede krom madeni açılması sonucunda;

•    Dinamitler marifetiyle adeta deprem etkisi yaratan patlamalar sonucu çevre büyük zarar görmektedir.

•    Tarım alanları bozulmakta, çevre kirlenmekte ve tarımsal gelir azalmaktadır.

•    Yer altı ve yer üstü su sistemleri değişmekte ve kirlenmektedir.

•    Alanı düzenlemek ve hazırlamak için on binlerce ağaç kesilmekte ve tüm orman içindeki canlılarla birlikte yok edilmektedir.

Ancak burada asıl sorgulanması gereken mesele şudur.

Bahse konu olan bölge, Karamanlı ilçemizin mera alanı olmasından dolayı koruma altına alınması gereken bir bölge olup, bırakın maden çıkarılmasını bir an önce ıslah çalışmalarına başlanmalıdır.

Sonuç olarak bu değerli bölgeye krom madeni açılması kararı alınırsa bölgenin

•    İçme ve sulama suyu kaynakları yok olacak,

•    Ekolojik denge zarar görecek,

•    Endemik türler yok olacak,

•    Yörük kültürümüz zarar görecektir.

Hiçbir kamu yararı olmayan ve zararını bölge halkının göreceği bu tip madencilik faaliyetleri doğaya ve çevreye onulmaz zararlar vermektedir.

Bu tip projelere karşı, örgütlenerek, bir araya gelerek, her alanda mücadelemizi sürdürmeliyiz.

Çevre, bizlere dedelerimizden kalan bir birikim değil, bizim torunlarımıza bırakacağımız mirasımızdır.

Saygılarımla…

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.