Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 23.11.2021 - 15:57, Güncelleme: 23.11.2021 - 15:57

Kadın şiddete birlikte dur diyelim!

 

Kadın şiddete birlikte dur diyelim!

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önderliğinde Öğretmenevi’nde ‘Kadınların Güçlenmesi” adlı konferans düzenlendi.
Program Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şimşek’in açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından Burdur Barosu’ndan Av. Hatice Ürküt, Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Psikolojik Danışman Umut Aydoğdu ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden Polis Memuru  Lütfü Şimşek sunum yaptılar. Konferansta kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal bilincin arttırılmasının hayati bir öneme sahip olduğu; bu noktada toplumun her kademesindeki aktörler ve kurumların etkili olduğu vurgulandı. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadeleler değerlendirilerek çözüm önerileri dinlendi. Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şimşek toplantıda yaptığı konuşmada; “Bilindiği gibi BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Bu bağlamda ülkemizde sürekli etkinlikler 25 Kasım haftasında bir dizi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Toplumumuzda ve kültürümüzde kadının saygınlığı aslında eski çağlara dayanmaktadır. Orta Asya4da kurulan İlk Türk Devletlerinde kadın erkek eşit haklara sahipti. Devlet mevkiinde hakanların yanlarında eşleri de söz sahibiydi. Dünyanın ilk kadın Hükümdarı olan Tomris Hatun M.Ö. 6. Yüzyılda yaşamış ve bir Türk kadınıydı. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) veda hutbesinde kadınların haklarını bilmemizi ve gözetmemizi, onlara Allah’ın yarattığı olarak değer vermemizi buyurmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlar 1934’te seçme ve seçilme hakkını şu an adını çok duyduğunuz birçok ülkeden daha çok önce elde etmiştir. Salondaki turuncu rengin dikkatinizi çektiğini düşünüyorum. Aslında bu rengi kullanmamız nedeniyle Uluslararası alanda yürütülen kadına karşı şiddetteki mücadeleyi dayanışmaya destek vermemizdendir. BM 2015 yılında tüm devletleri BM Kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet konusunda kamuoyunun farkındalığını artırmak amacıyla dünyayı turuncuya boyamaya davet etmiştir. Bu davet aslında devlet, millet ve coğrafya fark etmeksizin tüm dünyayı şiddete karşı birlik olmaya bir çağrıdır. Biz de bu çağrıya kayıtsız kalmayarak turuncu rengi her yıl 25 Kasım’da bir dayanışma rengi olarak önemsiyor, ‘kadınlara şiddet insanlığa ihanettir’ sloganını her yere yazıyoruz. Sözlerime dünyayı turuncuya boyamaya ihtiyacımızın kalmayacağı, her türlü şiddeti dünyadan sildiğimiz bir güne hayal ederek tamamlıyor, bu etkinliği gerçekleştirmekte katkı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere Baro Başkanlığımıza, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve bizi destekleyen siz katılımcılarımıza yürekten teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” Dedi. Hatice Alhan
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önderliğinde Öğretmenevi’nde ‘Kadınların Güçlenmesi” adlı konferans düzenlendi.

Program Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şimşek’in açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından Burdur Barosu’ndan Av. Hatice Ürküt, Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden Psikolojik Danışman Umut Aydoğdu ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden Polis Memuru  Lütfü Şimşek sunum yaptılar.

Konferansta kadına yönelik şiddetle mücadelede toplumsal bilincin arttırılmasının hayati bir öneme sahip olduğu; bu noktada toplumun her kademesindeki aktörler ve kurumların etkili olduğu vurgulandı. Ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadeleler değerlendirilerek çözüm önerileri dinlendi.

Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından sona erdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Şimşek toplantıda yaptığı konuşmada;

“Bilindiği gibi BM Genel Kurulu 1999 yılında 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etmiştir. Bu bağlamda ülkemizde sürekli etkinlikler 25 Kasım haftasında bir dizi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Toplumumuzda ve kültürümüzde kadının saygınlığı aslında eski çağlara dayanmaktadır. Orta Asya4da kurulan İlk Türk Devletlerinde kadın erkek eşit haklara sahipti. Devlet mevkiinde hakanların yanlarında eşleri de söz sahibiydi. Dünyanın ilk kadın Hükümdarı olan Tomris Hatun M.Ö. 6. Yüzyılda yaşamış ve bir Türk kadınıydı. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) veda hutbesinde kadınların haklarını bilmemizi ve gözetmemizi, onlara Allah’ın yarattığı olarak değer vermemizi buyurmuştur ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlar 1934’te seçme ve seçilme hakkını şu an adını çok duyduğunuz birçok ülkeden daha çok önce elde etmiştir.

Salondaki turuncu rengin dikkatinizi çektiğini düşünüyorum. Aslında bu rengi kullanmamız nedeniyle Uluslararası alanda yürütülen kadına karşı şiddetteki mücadeleyi dayanışmaya destek vermemizdendir. BM 2015 yılında tüm devletleri BM Kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını ve bireyleri kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet konusunda kamuoyunun farkındalığını artırmak amacıyla dünyayı turuncuya boyamaya davet etmiştir. Bu davet aslında devlet, millet ve coğrafya fark etmeksizin tüm dünyayı şiddete karşı birlik olmaya bir çağrıdır. Biz de bu çağrıya kayıtsız kalmayarak turuncu rengi her yıl 25 Kasım’da bir dayanışma rengi olarak önemsiyor, ‘kadınlara şiddet insanlığa ihanettir’ sloganını her yere yazıyoruz. Sözlerime dünyayı turuncuya boyamaya ihtiyacımızın kalmayacağı, her türlü şiddeti dünyadan sildiğimiz bir güne hayal ederek tamamlıyor, bu etkinliği gerçekleştirmekte katkı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere Baro Başkanlığımıza, İl Emniyet Müdürlüğümüze ve bizi destekleyen siz katılımcılarımıza yürekten teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Hatice Alhan

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.