Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 11.05.2021 - 18:26, Güncelleme: 11.05.2021 - 18:26

"İstanbul Sözleşmesi 10 Yaşında!"

 

"İstanbul Sözleşmesi 10 Yaşında!"

CHP Kadın Kolları BaşkanıZinet Gezer, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılında yazılı basın açıklaması yaptı.
Başkan Gezer açıklamasında; “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan uluslararası insan hakları sözleşmesi 10. Yılında. Ne yazık ki Türkiye'nin öncülük yapması ve ilk imzacısı olmasına rağmen, anlaşmasının feshi sonrası bugün daha çok sarılmak ve sahiplenmek zorundayız.   İstanbul Sözleşmesi 2014 tarihinde TBMM'de onaylanıp yürürlülüğe girdikten sonra tüm siyasi partilerce övgüyle bahsedilmiş, kadınlara güvence verilmiş,umut olmuştu. Peki şimdi ne değişti? Kadınlar neden siyasi malzemesi olup 2.,3. Sınıf vatandaş muamelesi görmeye başladı? Bir çok vatandaşa sözleşmeyi çarpıtarak ya da yanlış aktararak kafa karışıklığı yapıldığını görüyoruz. - Öncelikle İstanbul Sözleşmesi sadece İstanbulla ilgili olmadığı gibi tüm kadınların can güvenliğini kapsıyor. -İstabul Sözleşmesi aile birliğini bozmanın aksine aile birlik ve beraberliğini korumak hedefindedir. -Sadece kadınlara yönelik değil çocuklara karşı şiddet ve çocuk istismarının önlenmesini de amaçlamaktadır. -Çocuk yaşta evliliği ve zorla evlendirmelerin suç sayılması için yasal dayanaklar oluşturulması yükümlülüğünü belirtmektedir. 12 bölüme ayrılmış 80 maddeden oluşan Sözleşme genel olarak Önleme, Koruma, Yargılama-Kovuşturma ve Bütüncül Politikalar-Destek Politikaları ilkelerini savunmaktadır. Görüldüğü gibi İstanbul Sözleşmesi kadınlarımızın ve çocuklarımızın yaşamak için can simididir. Feshedilen sadece bir sözleşme değil, kadınlarımızın yaşam haklarıdır. Son 19 yılda 7500 kadınımız hayattan koparıldı, bunun da sebebi sözleşmenin tam uygulanmamasıydı. Peki sözleşmenin feshinden sonra neler oldu? Resmi gazetede yayınlanmasından sonraki ilk 12 saatte 6 kadın katledildi. Tek bir kadınımızın hayatı hiç bir siyasi söylemden önemli değildir. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! Öldürülen kadınlarımızın ruhu, annesiz kalan çocuklarımızın mücadele azmi bizimledir. İstanbul Sözleşmesi Aydınlatır! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! Vazgeçmiyoruz.” Dedi. Hatice Dursun
CHP Kadın Kolları BaşkanıZinet Gezer, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. Yılında yazılı basın açıklaması yaptı.

Başkan Gezer açıklamasında;

“Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi ya da bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, 45 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalanan, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleme ve bununla mücadelede temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan uluslararası insan hakları sözleşmesi 10. Yılında. Ne yazık ki Türkiye'nin öncülük yapması ve ilk imzacısı olmasına rağmen, anlaşmasının feshi sonrası bugün daha çok sarılmak ve sahiplenmek zorundayız.

  İstanbul Sözleşmesi 2014 tarihinde TBMM'de onaylanıp yürürlülüğe girdikten sonra tüm siyasi partilerce övgüyle bahsedilmiş, kadınlara güvence verilmiş,umut olmuştu. Peki şimdi ne değişti? Kadınlar neden siyasi malzemesi olup 2.,3. Sınıf vatandaş muamelesi görmeye başladı? Bir çok vatandaşa sözleşmeyi çarpıtarak ya da yanlış aktararak kafa karışıklığı yapıldığını görüyoruz.

- Öncelikle İstanbul Sözleşmesi sadece İstanbulla ilgili olmadığı gibi tüm kadınların can güvenliğini kapsıyor.

-İstabul Sözleşmesi aile birliğini bozmanın aksine aile birlik ve beraberliğini korumak hedefindedir.

-Sadece kadınlara yönelik değil çocuklara karşı şiddet ve çocuk istismarının önlenmesini de amaçlamaktadır.

-Çocuk yaşta evliliği ve zorla evlendirmelerin suç sayılması için yasal dayanaklar oluşturulması yükümlülüğünü belirtmektedir.

12 bölüme ayrılmış 80 maddeden oluşan Sözleşme genel olarak Önleme, Koruma, Yargılama-Kovuşturma ve Bütüncül Politikalar-Destek Politikaları ilkelerini savunmaktadır. Görüldüğü gibi İstanbul Sözleşmesi kadınlarımızın ve çocuklarımızın yaşamak için can simididir. Feshedilen sadece bir sözleşme değil, kadınlarımızın yaşam haklarıdır. Son 19 yılda 7500 kadınımız hayattan koparıldı, bunun da sebebi sözleşmenin tam uygulanmamasıydı. Peki sözleşmenin feshinden sonra neler oldu? Resmi gazetede yayınlanmasından sonraki ilk 12 saatte 6 kadın katledildi. Tek bir kadınımızın hayatı hiç bir siyasi söylemden önemli değildir. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz! Öldürülen kadınlarımızın ruhu, annesiz kalan çocuklarımızın mücadele azmi bizimledir. İstanbul Sözleşmesi Aydınlatır! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır! Vazgeçmiyoruz.” Dedi.

Hatice Dursun

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.