Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 05.06.2021 - 12:17, Güncelleme: 05.06.2021 - 12:17

İçme suyu Taşkapı’dan getirilmeli

 

İçme suyu Taşkapı’dan getirilmeli

Burdur’ur efsane Belediye Başkanı merhum Armağan İlci, Belediye Başkanlığı döneminde, Şehrin içme suyunun tamamının Taşkapı’dan sağlanacağı, Taşkapı köyünün sulamada kullanacağı suyun, Gökpınar’da açılacak kuyulardan Taşkapıya pompalanacağı bir proje oluşturmuştu.
Merhum İlci Projeyi Taşkapı köylülerine anlatmak üzere köye gitti. Köylüler Merhum İlci’ye muhalefet edip onu konuşturmayınca, Jandarma çağrılmış, ancak jandarma yeterli korumayı sağlamayıp, konuşma ortamını oluşturmayınca, Merhum İlci köyü terketmek zorunda kalmıştı. Belediye düğün salonunda düzenlenen toplantıda Merhum İlci Taşkapı köylülerine projeyi anlatmaya, köyün sulama suyunun kendilerince karşılanacağını söylemeye çalışmış, ancak; Taşkapılı bir öğretmen kürsüye çıkıp milleti galeyana getirip toplantıyı provoke ederek dağıtmıştı. O dönemde aslında Taşkapı’dan bir miktar kaynak suyu borularla Belediye su deposuna giriyordu. Daha önceki yıllarda ise Taşkapı’dan gelen su tüm şehre yetiyordu. Ancak yıllar geçip nüfus artıp, Taşkapıdan gelen su şehre yetmez olunca, Gökpınar’da açılan kuyulardan şehre su verilmişti. Şimdi Gökpınar ve Çine ovasındaki pompalardan yeterli su çıkmaz oldu. Çünkü ovada açılan binlerce kaçak sondajlar ve kuraklık nedeniyle yeraltı suları çekildi. Belediyeye ait sondajların çoğu atıl kaldı. Daha önce Senir’de açılan kuyulardan çıkan sular göl içinden şehre taşımış, ancak daha sonra boru hattı kopmuş, onarım yapılmış ama tekrar kopmuş Senir’den su gelmez olmuştu. Son olarak Burdur Belediyesi iller Bankası aracılığıyla, Senirde yeni üç kuyu açtırdı. Bu kuyulardan çıkan suyun gölün etrafından dolaştırılacak borularla şehre verilmesi planlanıyor. Halbuki hem Çine Ovası hemde Senir’de açılacak kuyular yerine, Taşkapı’dan daha nitelikli su getirilebilir. Böylelikle şehre daha yakın mesafeden su sağlanabilir. Haber merkezi
Burdur’ur efsane Belediye Başkanı merhum Armağan İlci, Belediye Başkanlığı döneminde, Şehrin içme suyunun tamamının Taşkapı’dan sağlanacağı, Taşkapı köyünün sulamada kullanacağı suyun, Gökpınar’da açılacak kuyulardan Taşkapıya pompalanacağı bir proje oluşturmuştu.

Merhum İlci Projeyi Taşkapı köylülerine anlatmak üzere köye gitti. Köylüler Merhum İlci’ye muhalefet edip onu konuşturmayınca, Jandarma çağrılmış, ancak jandarma yeterli korumayı sağlamayıp, konuşma ortamını oluşturmayınca, Merhum İlci köyü terketmek zorunda kalmıştı.

Belediye düğün salonunda düzenlenen toplantıda Merhum İlci Taşkapı köylülerine projeyi anlatmaya, köyün sulama suyunun kendilerince karşılanacağını söylemeye çalışmış, ancak; Taşkapılı bir öğretmen kürsüye çıkıp milleti galeyana getirip toplantıyı provoke ederek dağıtmıştı.

O dönemde aslında Taşkapı’dan bir miktar kaynak suyu borularla Belediye su deposuna giriyordu. Daha önceki yıllarda ise Taşkapı’dan gelen su tüm şehre yetiyordu. Ancak yıllar geçip nüfus artıp, Taşkapıdan gelen su şehre yetmez olunca, Gökpınar’da açılan kuyulardan şehre su verilmişti.

Şimdi Gökpınar ve Çine ovasındaki pompalardan yeterli su çıkmaz oldu. Çünkü ovada açılan binlerce kaçak sondajlar ve kuraklık nedeniyle yeraltı suları çekildi. Belediyeye ait sondajların çoğu atıl kaldı.

Daha önce Senir’de açılan kuyulardan çıkan sular göl içinden şehre taşımış, ancak daha sonra boru hattı kopmuş, onarım yapılmış ama tekrar kopmuş Senir’den su gelmez olmuştu.

Son olarak Burdur Belediyesi iller Bankası aracılığıyla, Senirde yeni üç kuyu açtırdı. Bu kuyulardan çıkan suyun gölün etrafından dolaştırılacak borularla şehre verilmesi planlanıyor.

Halbuki hem Çine Ovası hemde Senir’de açılacak kuyular yerine, Taşkapı’dan daha nitelikli su getirilebilir. Böylelikle şehre daha yakın mesafeden su sağlanabilir.

Haber merkezi

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.