Emekli Meclisleri Sendikası’ndan basın açıklaması

Yapılan basın açıklamasında emeklilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiği belirtildi.

Muhittin Özçelik
Muhittin Özçelik Tüm Haberleri

Her gün binbir ürüne gelen zamlar sonrası emekli aylıklarının yetersizliği gündemde kalmaya devam ediyor.

En düşük emekli maaşının 10 bin Türk Lirası olması artan hayat pahalılığına karşı emeklileri mağdur ediyor.

Emekli Meclisleri Sendikası Genel Merkezi tarafından yapılan basın açıklamasında, “Milli gelirin tüm yurttaşlara ve emekliler arasında adil ve eşit dağıtım yapılması gerektiğini vurguladı.

Yapılan basın açıklaması şöyle: 

BASINA VE KAMUOYUNA
Ülke 31 Mart yerel seçimlerine doğru giderken, siyasilerden ve belediye başkan adaylarından ilginç açıklamalar ve vaatler dinliyoruz. Örneğin tarafsızlık yemini ederek göreve başlamış olan AKP’li Cumhurbaşkanı, Hataylılara hitap ederken “Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı. Şu anda Hatay’daki mevcut yerel yönetim, maalesef şu deprem olayından sonra ‘bad-el harab-ül Basra’ oldu.” Açıklaması ile “oy vermeyene hizmet de yok” babında halka gözdağı vermekten çekinmemiştir.
Daha ilginç vaatler ise emeklilerin desteğini almak isteyen iktidar blokunun Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarından geldi. AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, ihtiyacı olan emeklilere aylık 5.000 TL ödeme yapacağını söylerken; AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum ise 2.500 TL ödeme vaadinde bulundu.
İktidar blokunun bu her iki adayının açıklamaları aslında AKP iktidarının emeklileri sadakaya muhtaç duruma düşürdüğünün de itirafıdır ancak bu her iki adayın “sadaka vaadini” reddediyoruz.

Çünkü;
1-İktidar Bloku adaylarının sadece Ankara ve İstanbul’daki emeklilere “sadaka” vaadinde bulunmaları, geriye kalan 79 ilde yaşayan emeklilere haksızlıktır ve böylesi bir uygulama Anayasanın 10.maddesinde ifade edilen “Eşitlik İlkesine” de aykırıdır.

2-AKP iktidarı, 22 yıllık hükümranlıkları döneminde emekliyi sadakaya muhtaç hale getirmiştir. Emeklilerin de örgütlenerek buna bir cevap ve ders vermesini bekliyoruz.

3-Madem ki iktidar blokunun bu iki adayı emeklilerin içler acısı durumunu görüyor ve bunun düzeltilmesini istiyorsa yapacakları tek şey, zaten iktidarda olan partilerine baskı yapıp onları ikna ederek; kısa sürede emekli maaşlarının yoksulluk sınırına yükseltilmesi ve uzun vadede de MİLLİ GELİRİN TÜM YURTTAŞLAR VE EMEKLİLER ARASINDA ADİL VE EŞİT DAĞITIMINI SAVUNUP SAĞLAMAK olmalıdır.

Biz emekliler,
*Sadaka değil, yıllarca çalışıp ödediğimiz primlerin karşılığı olan insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürmemize yetecek bir emekli maaşı istiyoruz.
*SSK, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI birleştirilerek tek Sosyal Güvenlik Kurumuna dönüştürülmeli ve böylece işçi, memur ve esnaf emeklisi ayrımına da son verilmelidir.
*Sosyal Güvenlik Kurumu, gerçek sahiplerine yani emekliler, işçiler ve esnafa devredilmelidir. Böylece toplanan primler ve işsizlik sigortası paraları daha rasyonel kullanılıp değerlendirilecek ve gerçek hak sahiplerinin kullanımına sunulacaktır.
Emekli meclisleri Sendikası olarak bu taleplerimizin takipçisi olacağız. Tüm emekli dostlarımızı da bu yolda birlikte yürümeye davet ediyoruz. Mutlaka Başaracağız..!

EMEKLİ MECLİSLERİ SENDİKASI GENEL MERKEZİ

12 Şub 2024 - 16:33 - Güncel

Mahreç  Muhittin Özçelik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Burdur Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burdur Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Burdur Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Burdur Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.