EYT Düzenlemesi, AK Partili vekillerin imzasına açıldı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Düzenlemesini içeren kanun teklifi, TBMM’de AK Partili Milletvekillerinin imzasına sunuldu. Teklifin kısa süre içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Düzenlemesini içeren kanun teklifi, TBMM’de AK Partili Milletvekillerinin imzasına sunuldu.EYT’nin yanı sıra kamu borç yapılandırması, organize sanayi bölgeleri ile tarımla ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifleri de imzaya sunuldu. Teklifin kısa süre içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.

TBMM Genel Kurulunda da gündem EYT oldu
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı.

Meclis Başkanvekili Bilgiç, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi. AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, gündem dışı konuşmasında, Çorum'a yapılan yatırımları anlatarak, "Çorum hızlı trene kavuşuyor." dedi. CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, ayrımsız, "fakat"sız taşerona kadro verilmesini, EYT düzenlemesinde "staj mağdurlarının mağduriyetinin" giderilmesini istedi. HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan Işık, Van'da istihdam oranlarının çok düşük olduğunu, ilde 300 bine yakın işsiz bulunduğunu savundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, halkın ekonomik refahını artırmak için her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. TBMM Genel Kurulunda, gündem dışı konuşmalardan sonra grup başkanvekilleri yerlerinden söz aldı. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin "Türk lirasını değerli hale getirirseniz sanayi yavaşlar, işsizlik olur" dediğini aktararak, "Hükümetinizi hiç olmazsa asgari ölçüde ciddiyete davet ediyoruz. Sorumluluk sahibi bir bakanın böyle bir sorumsuz beyanda bulunmasını yadırgadık." diye konuştu. Yapılanın "uluslararası sermaye taşeronluk" olduğunu ileri süren Dervişoğlu, "Türk lirasını değersizleştirerek kendi vatandaşlarınızı ev alamayacak, kira dahi ödeyemeyecek bir yoksulluğa sürükleyen de sizsiniz. Daha ne kadar Türk lirasına hasımlık edeceksiniz? Daha ne kadar Türk milletini fakirleştireceksiniz?" diye sordu. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Türkçenin ve Türk kimliğinin hedef alındığı bugünlerde ilk Türkçe sözlüğün yazarı Kaşgarlı Mahmut başta olmak üzere Türkçeye tarih boyu hizmet eden bütün abide şahsiyetleri rahmetle ve minnetle andıklarını söyledi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, ekonomik kriz nedeniyle antidepresan ilaçlar kullanımında artış olduğunu iddia ederek, yoksulluğun ve gelir adaletsizliğinin giderilmesinin, bu sorunun giderilmesinde temel rol oynayacağını söyledi. Oluç, "Bu iktidar, milleti hasta etti." dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 2021 yılının Ocak ayında 2 bin 826 lira olan asgari ücretle 1990 ekmek alınırken, şimdi 1701 ekmek alındığını belirtti.

Altay, 2 bin 826 lira olan asgari ücretle 3 bin 139 yumurta alınırken şimdi 2 bin 762 yumurta alındığını, aynı asgari ücretle 54 kilo dana eti alınırken şimdi 37 kilo dana eti alındığını iddia ederek, "Vatandaşın, etini, yumurtasını, ekmeğini çalmışsınız." dedi.

"4 aydır niye bekliyorsunuz, EYT'yi niye getirmiyorsunuz? 2 buçuk milyon hane uyku uyumuyor." diyen Altay, "Staj mağdurlarının sorununu çözecek olan da EYT'yi çözecek olan da TBMM'dir ve çözülecek. EYT'yi hemen bekliyoruz. Dul ve yetim aylıklarında iyileştirmeyi hemen istiyoruz. Getirin, geçirelim. Milletin sorunlarına bu kadar duyarsız kalmanızı da millet 14 Mayıs'ta gerekli cevabı 'Yeter söz milletin' deyip verecek, hiç şüpheniz olmasın." değerlendirmesinde bulundu. AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, alım gücünü arttırmak, küresel enflasyona karşı vatandaşları korumak için çok önemli tedbirler aldıklarını belirterek, 2002'de AK Parti iktidara geldiğinde asgari ücretin 100 dolarken bugün 455 dolar olduğuna dikkati çekti. Ülkenin gayri safi milli hasılası arttıkça halkın alım gücünü de artırmaya devam ettiklerini kaydeden Tunç, CHP Grup Başkanvekili Altay'ın verdiği rakamların doğru olmadığını söyledi. Asgari ücretteki artışın memnuniyetle karşılandığını anlatan Tunç, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili artık son aşamadayız. Devraldığımız bu problemi çözeceğiz." dedi.

Kısa süre içerisinde EYT ile ilgili düzenlemenin Genel Kurul gündemine geleceğini bildiren Tunç, ilk etapta 2 buçuk milyon vatandaşın, sonrasında da 4 milyon 800 bin vatandaşın bu düzenlemeden yararlanacağını belirtti.

Borç yapılandırmasıyla ilgili bir yasa teklifi hazırlıkları olduğunu ve Meclis'in gündemine getireceklerini dile getiren Tunç, "Peyderpey halkımızın ekonomik refahını artırmak için her türlü tedbiri alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Genel Kurulda İYİ Partinin "çiftçilerin sorunları", HDP'nin "Marmara Denizi'ni kirleten sebeplerin ortadan kaldırılması" ve CHP'nin "kamu bankalarının kullandırdıkları kredilere" ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü. Partisinin grup önerisi üzerine konuşan İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, çiftçilerin çok zor durumda olduğunu ileri sürdü. Erel, "Gelen zamlarla birlikte, artan girdi maliyetleriyle, mazot fiyatıyla, tohum fiyatıyla, gübre fiyatıyla, elektrik faturalarıyla mücadele eden ve artık bir çıkar yol bulamayan, icralardan dolayı traktörünü satmak zorunda kalan, hayvanını kesmek zorunda kalan, sabah namazıyla çilesi başlayıp yatsı ezanına kadar çilesi devam eden elleri nasırlı çiftçilerimiz mutsuz ve çaresiz durumda." diye konuştu. BDDK verilerine göre çiftçilerin bankalara olan borcunun 2022 Mart ayında bir önceki yıl mart ayına göre yüzde 33 oranında artarak 187 milyar liraya yükseldiğini ifade eden Erel, bu rakamın 2022 sonu itibarıyla 190 milyar liraya ulaştığını, takibe alınmış borç miktarının ise 4 milyara yaklaştığını belirtti. Ayhan Erel, "Çiftçilerimizin çoğu borçlarına takla attırarak hayatlarına devam etmektedir. Devlet bankalarına da kredi kullanmak için tarlalarının tamamını ipotek vermektedirler. Ancak verdikleri teminatlar ile almak istedikleri krediler yeterli gelmemektedir." dedi. HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan ise partisinin grup önerisi üzerinde yaptığı konuşmada, Marmara Denizi'nin kirlenmesinde Ergene Havzası'nda kurulan sanayi tesislerinin çok büyük etkisi olduğunu söyledi. Marmara Denizi'nin içinde canlı yaşayamayacak hale dönüştüğünü savunan Turan, "Şu anda Marmara'nın bazı bölgelerinde canlı hayatı tam olarak ortadan kalkmış durumda. Sanayi tesislerinin kar hırsı, belediyelerin bu konudaki umursamazlığı devam ettiği sürece Marmara'nın kaybı içten bile değildir." görüşünü dile getirdi. Partisinin grup önerisi üzerine konuşan CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kamu varlıklarının özelleştirme adı altında yok pahasına satıldığını, iktidarın bununla yetinmeyerek Hazine arazilerini sattığını, daha sonra da Merkez Bankasının 120 milyar dolarını çarçur ettiğini öne sürdü. Hazinenin alarm verdiğini iddia eden Karabat, "Gittiğiniz Rusya'dan, Katar'dan, Suudi Arabistan'dan, Azerbaycan'dan emanet para dilendiniz. Ülkeyi rezil ettiniz, itibarımızı beş paralık ettiniz, ülkeyi 5 sente muhtaç ettiniz. Sürekli beka diyorsunuz ya işte esas beka meselesi budur." diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, AK Parti'nin Türkiye ekonomisini 4 kat büyüttüğünü belirterek, "Eğer yetim hakkı yenseydi bu ülke büyümezdi. Muhalefetin iddiaları doğru olsaydı dünyanın en büyük 10 projesinden 6 tanesi Türkiye'de şu anda inşa edilmezdi, savunma sanayimizde yüzde 80 yerlilik oranına ulaşamazdık, 28 bin kilometre bölünmüş yol yapılmazdı." dedi.

TBMM Genel Kurulunda ayrı ayrı görüşülen CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilişkin grup önerileri kabul edilmedi.
TBMM

25 Oca 2023 - 17:35 - Güncel --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Burdur Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Burdur Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Burdur Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Burdur Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.