Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Elektrik Mühendislerinden tasarruf önerileri

Manşet 16.01.2023 - 12:52, Güncelleme: 16.01.2023 - 12:52 797 kez okundu.
 

Elektrik Mühendislerinden tasarruf önerileri

Burdur Elektrik Mühendisleri Odası: “Enerji gereksiniminin artmasıyla enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimlilik ve tasarruf gibi konular önem kazanmaktadır.”Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Çığrı ve Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında hem enerjinin etkin kullanılması hem de enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi amacıyla tasarruf önerilerinde bulundu.

Enerji tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve farkındalığı artırmanın enerjiyi verimli kullanmaya yardımcı olacağını belirten Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Çığrı, “Gündelik yaşantının ayrılmaz bir parçasını oluşturan enerjiye, gerek yaşam standartlarındaki artış, gerekse artan nüfus ve sanayileşme ile birlikte her geçen gün daha fazla gereksinim duyulmaktadır. Enerji gereksiniminin artmasıyla enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi (daha az kömür, gaz, elektrik, vb.), enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimlilik ve tasarruf gibi konular önem kazanmaktadır. Daha az enerji kullanmayı “Enerji tasarrufu” olarak tanımlarken enerjiyi daha akıllıca kullanmayı da “Enerji Verimliliği” olarak tanımlayabiliriz. Bizler günlük hayatımızda , evlerimizde, iş yerlerimizde alacağımız çeşitli önlemler ile enerji tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek ve farkındalığımızı arttırmak bizlere enerjiyi verimli kullanmada yardımcı olacaktır” dedi. Elektrik faturanızı düşürmek için öneriler Elektrik Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, yüksek gelen elektrik faturalarını düşürmenin ve tasarruf sağlamanın yollarını sıraladı. Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nalan Öztürk, “Önemli enerji kaynaklarından biri olan Elektrik Enerjisinden tasarruf etmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır; -Cihazların seçiminde gereksinime uygun güç ve kapasitede tercih yapılırken cihazların kullanım alanlarına ve bakımlarına dikkat edilmelidir. -Alacağınız ürünün fiyat değerlendirmesi yaparken cihaz fiyatının yanı sıra tüketeceği elektrik maliyeti de dikkate alınmalıdır. -Üreticisi, servisi, teknik desteği olmayan standart dışı cihazlar satın alınmamalıdır. -Elektrikli cihazları alırken mutlaka verimlilik ve standartlara uygunluk kriterlerine dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca A+ ve daha üzeri enerji sınıfına sahip cihazlar seçilmelidir. -Kullanılmayan elektrikli cihazlar mutlaka enerji düğmelerinden kapatılmalıdır. -Yaşam alanları düzenlenirken olabildiğince güneş ışığından yararlanma yolları tercih edilmelidir. -Aydınlatma seviyeleri ve alanları gereksimlere göre belirlenmelidir. -Aydınlatma armatürleri seçilirken birim güçte aydınlatma miktarı daha yüksek olan ampuller tercih edilmelidir.” Basit enerji tasarrufları ile aile bütçenizi korunuyor Enerji Verimliliği Haftasında vatandaşların basit enerji tasarrufları ile hem ceplerini hem de ülke ekonomisini koruyacaklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, “Unutmayın, basit enerji tasarrufu önlemleri ile aile bütçenize, ülke ekonomisine, ülkenin enerji bağımlılığının azaltılmasına, çevre ve hava kirliliğinin önlenmesine, Dünya fosil yakıtlarının korunmasına, Küresel ısınmanın denetlenmesine katkıda bulunabilirsiniz” açıklamasında bulundu. Hayal Girişim
Burdur Elektrik Mühendisleri Odası: “Enerji gereksiniminin artmasıyla enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimlilik ve tasarruf gibi konular önem kazanmaktadır.”Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Çığrı ve Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, Enerji Verimliliği Haftası kapsamında hem enerjinin etkin kullanılması hem de enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi amacıyla tasarruf önerilerinde bulundu.

Enerji tüketim alışkanlıklarını değiştirmek ve farkındalığı artırmanın enerjiyi verimli kullanmaya yardımcı olacağını belirten Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Çığrı, “Gündelik yaşantının ayrılmaz bir parçasını oluşturan enerjiye, gerek yaşam standartlarındaki artış, gerekse artan nüfus ve sanayileşme ile birlikte her geçen gün daha fazla gereksinim duyulmaktadır. Enerji gereksiniminin artmasıyla enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi (daha az kömür, gaz,

elektrik, vb.), enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimlilik ve tasarruf gibi konular önem kazanmaktadır. Daha az enerji kullanmayı “Enerji tasarrufu” olarak tanımlarken enerjiyi daha akıllıca kullanmayı da “Enerji Verimliliği” olarak tanımlayabiliriz.

Bizler günlük hayatımızda , evlerimizde, iş yerlerimizde alacağımız çeşitli önlemler ile enerji tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmek ve farkındalığımızı arttırmak bizlere enerjiyi verimli kullanmada yardımcı olacaktır” dedi.

Elektrik faturanızı düşürmek için öneriler

Elektrik Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, yüksek gelen elektrik faturalarını düşürmenin ve tasarruf sağlamanın yollarını sıraladı.

Elektrik ve Elektronik Mühendisi Nalan Öztürk, “Önemli enerji kaynaklarından biri olan Elektrik Enerjisinden tasarruf etmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

-Cihazların seçiminde gereksinime uygun güç ve kapasitede tercih yapılırken cihazların kullanım alanlarına ve bakımlarına dikkat edilmelidir.

-Alacağınız ürünün fiyat değerlendirmesi yaparken cihaz fiyatının yanı sıra tüketeceği elektrik maliyeti de dikkate alınmalıdır.

-Üreticisi, servisi, teknik desteği olmayan standart dışı cihazlar satın alınmamalıdır.

-Elektrikli cihazları alırken mutlaka verimlilik ve standartlara uygunluk kriterlerine dikkat edilmeli ve mümkün olduğunca A+ ve daha üzeri enerji sınıfına sahip cihazlar seçilmelidir.

-Kullanılmayan elektrikli cihazlar mutlaka enerji düğmelerinden kapatılmalıdır.

-Yaşam alanları düzenlenirken olabildiğince güneş ışığından yararlanma yolları tercih edilmelidir.

-Aydınlatma seviyeleri ve alanları gereksimlere göre belirlenmelidir.

-Aydınlatma armatürleri seçilirken birim güçte aydınlatma miktarı daha yüksek olan ampuller tercih edilmelidir.”

Basit enerji tasarrufları ile aile bütçenizi korunuyor

Enerji Verimliliği Haftasında vatandaşların basit enerji tasarrufları ile hem ceplerini hem de ülke ekonomisini koruyacaklarını ifade eden Başkan Yardımcısı Nalan Öztürk, “Unutmayın, basit enerji tasarrufu önlemleri ile aile bütçenize, ülke ekonomisine, ülkenin enerji bağımlılığının azaltılmasına, çevre ve hava kirliliğinin önlenmesine, Dünya fosil yakıtlarının korunmasına, Küresel ısınmanın denetlenmesine katkıda bulunabilirsiniz” açıklamasında bulundu.

Hayal Girişim

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.