Sitenin sağında bir giydirme reklam
Siyaset Haber Girişi: 13.04.2021 - 16:57, Güncelleme: 01.01.1970 - 02:00

Burdur’un, sorununa çözüm bulunmalı!

 

Burdur’un, sorununa çözüm bulunmalı!

12 Mayıs 1971’de meydana gelen deprem, Hüsnü Bayer İlkokuluna da zarar vermişti.
12 Mayıs 1971’de meydana gelen deprem, Hüsnü Bayer İlkokuluna da zarar vermişti. Burdur’un tarihini yansıtan, Şehir Sineması, Halk Kütüphanesinin bulunduğu bina da zarar görmüştü. Depremde, zarar gören Hüsnü Bayer Okul binası yıkılarak, arsası  satılmıştı. (Oysa, bu okul alanında, camı olsaydı, satılır mıydı? Buda başka bir sorun) Satıştan elde edilen para karşılığı Cumhuriyet Meydanı, Özel İdare Binası ve Kültür Park’ın yapımında kullanılmıştı. Özel İdare binası, okul sahası satılarak yapılmıştı. Geçmiş dönem, Özel İdare binası, İl Özel Lojmanları, Polis Evi ve Burdur Belediyesi binalarının, depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkım kararı verilmişti. Her dört bina yıkılarak, Burdur’a geniş bir Cumhuriyet Alanı yaratılacak olması, her bir Burdurluyu sevindirmişti. Şimdi o gün alınan kararlardan, neden vazgeçildi? Cumhuriyet Alanı’nın genişlemesinde Özel İdare binası neden yer almadı? Burdur Belediyesi eski binası yıkılarak, Cumhuriyet Meydanı’nın genişlemesi için belediye meclisinde yapılan oylamada karar neden oy birliği ile çıkmadı? Anlamsız bir çekişme! Burdur’un geleceği ile oynanır duruma gelinmesi üzücüdür!... Burdur, bu sorununa çözüm bulmalıdır. Çözümsüzlük; şehrin gerilemesine, siyasi atmosferin olumsuz etkileşimine, ortak barışın yok olmasına neden olur. Cumhuriyet Meydanı’nın bir bütün olarak yapılması, ancak; Burdur’a gelişiyle, herkesin, her siyasi gurubun, hem fikir olduğu, çözüm odaklı Sayın Valimiz Ali Arslantaş’ın, bu konuya da el atması, çözüme kavuşturması beklentimizdir. Buna da yürekten inancımız sonsuzdur. Sayın Valimiz Ali Arslantaş’ın başkanlığında, Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve Milletvekillerimiz Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Mehmet Göker bir araya gelip bu soruna çözüm bulmalıdır. Burdur’da kamu kurum ve kuruluşlarının binalarında yapılan depreme dayanım testlerini geçemeyen başta kapalı spor salonu ve bir çok okul binası acilen boşaltılarak yıkılmış yerlerine, yeni binalarda eğitim ve öğretim yapılan binaların kazandırılmasına rağmen; Burdur İl Özel İdare binasında kiracı olanlara, zamanın yönetecileri boşaltma yazıları göndermiş, kiracılara, boşaltma taahhütlerini imzalatmıştı. Bugünlere gelindiğinde, anlaşmazlıklar nedeniyle, Burdur halkının onur ve gurur duyacağı geniş bir meydan projesinden mahrum bırakılması, bu sorunun başta çözümüne büyük ihtiyaç duyulmuştur. Özel İdare Bina alanının satılacağı ile ilgili ortaya atılan dedikodulara da bir açıklık getirilmelidir. Burdur’un malı, Burdurlularındır.  Bu konuda Sayın Valimiz Ali Arslantaş’tan bu soruna el atmasını bekliyoruz. Adnan Taraşlı
12 Mayıs 1971’de meydana gelen deprem, Hüsnü Bayer İlkokuluna da zarar vermişti.

12 Mayıs 1971’de meydana gelen deprem, Hüsnü Bayer İlkokuluna da zarar vermişti.

Burdur’un tarihini yansıtan, Şehir Sineması, Halk Kütüphanesinin bulunduğu bina da zarar görmüştü.

Depremde, zarar gören Hüsnü Bayer Okul binası yıkılarak, arsası  satılmıştı. (Oysa, bu okul alanında, camı olsaydı, satılır mıydı? Buda başka bir sorun)

Satıştan elde edilen para karşılığı Cumhuriyet Meydanı, Özel İdare Binası ve Kültür Park’ın yapımında kullanılmıştı.

Özel İdare binası, okul sahası satılarak yapılmıştı.

Geçmiş dönem, Özel İdare binası, İl Özel Lojmanları, Polis Evi ve Burdur Belediyesi binalarının, depreme dayanıklı olmaması nedeniyle yıkım kararı verilmişti.

Her dört bina yıkılarak, Burdur’a geniş bir Cumhuriyet Alanı yaratılacak olması, her bir Burdurluyu sevindirmişti.

Şimdi o gün alınan kararlardan, neden vazgeçildi?

Cumhuriyet Alanı’nın genişlemesinde Özel İdare binası neden yer almadı?

Burdur Belediyesi eski binası yıkılarak, Cumhuriyet Meydanı’nın genişlemesi için belediye meclisinde yapılan oylamada karar neden oy birliği ile çıkmadı?

Anlamsız bir çekişme! Burdur’un geleceği ile oynanır duruma gelinmesi üzücüdür!...

Burdur, bu sorununa çözüm bulmalıdır.

Çözümsüzlük; şehrin gerilemesine, siyasi atmosferin olumsuz etkileşimine, ortak barışın yok olmasına neden olur.

Cumhuriyet Meydanı’nın bir bütün olarak yapılması, ancak; Burdur’a gelişiyle, herkesin, her siyasi gurubun, hem fikir olduğu, çözüm odaklı Sayın Valimiz Ali Arslantaş’ın, bu konuya da el atması, çözüme kavuşturması beklentimizdir. Buna da yürekten inancımız sonsuzdur.

Sayın Valimiz Ali Arslantaş’ın başkanlığında, Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve Milletvekillerimiz Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Mehmet Göker bir araya gelip bu soruna çözüm bulmalıdır.

Burdur’da kamu kurum ve kuruluşlarının binalarında yapılan depreme dayanım testlerini geçemeyen başta kapalı spor salonu ve bir çok okul binası acilen boşaltılarak yıkılmış yerlerine, yeni binalarda eğitim ve öğretim yapılan binaların kazandırılmasına rağmen; Burdur İl Özel İdare binasında kiracı olanlara, zamanın yönetecileri boşaltma yazıları göndermiş, kiracılara, boşaltma taahhütlerini imzalatmıştı.

Bugünlere gelindiğinde, anlaşmazlıklar nedeniyle, Burdur halkının onur ve gurur duyacağı geniş bir meydan projesinden mahrum bırakılması, bu sorunun başta çözümüne büyük ihtiyaç duyulmuştur.

Özel İdare Bina alanının satılacağı ile ilgili ortaya atılan dedikodulara da bir açıklık getirilmelidir.

Burdur’un malı, Burdurlularındır. 

Bu konuda Sayın Valimiz Ali Arslantaş’tan bu soruna el atmasını bekliyoruz.

Adnan Taraşlı

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.