Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Haber Girişi: 25.07.2021 - 12:52, Güncelleme: 25.07.2021 - 12:52

24 Temmuz Türk basınının en özel günü

 

24 Temmuz Türk basınının en özel günü

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Gaye Coşkun 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı;
Pandemi gölgesinde, korona salgınının dördüncü dalga endişeleri içerisinde, mübarek Kurban Bayramı’nı geride bırakırken, yakın tarihimizde iz bırakan gelişmelerden biri olan 24 Temmuz 1908 tarihini, “ikinci Meşrutiyet’in ilanının ve basın’da sansürün kaldırılışının 113’üncü yıl dönümünü de” kutluyoruz. 24 Temmuz basın’da sansürün kaldırılışı, Türk basınındaki en özel, sembolik değeri olan günlerden birisi... Günümüzde değişik adlar altında kutlanmakta... 24 Temmuz 1908 tarihinde basın’da sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Haber alma hürriyetinin dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz bu adımın bir göstergesi olarak, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlasak da; aradan geçen 113 yıllık gibi uzun bir sürede, basının, medyanın temel, yapısal sorunları değişmedi, günümüzde ise; ne yazıkki ağırlaşarak devam etmekte!.. Günümüzde sansürün biçimi, bu topraklarda 113 yıl önceki gibi olmasa da şekil değiştirdi. Artık; ekonomik sıkıntılar, ekonomik yaptırımlar, Türk basını’nın, Anadolu’da yerel medyanın önündeki en büyük tehdit!.. Tüm bunların üstüne, iletişim çağının getirdiği yenilikler, teknolojik dönüşümler, maddi problemlerin üzerine, dijital çağa, yeni medya süreçlerine uyum gibi gereklilikleri de zorunlu kılıyor... Akdeniz bölgesindeki meslektaşlarımız da, tüm yurt genelinde olduğu gibi, medyadaki sorunları yaşıyor. Giderlerin sürekli arttığı, gelirlerin azaldığı, bayram öncesinde bir de tasarruf tedbirleri şokunu yaşayan yerel basın, tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, bölgemizin sesi, illerimizin gözü- kulağı olma görevini sürdürüyor. Akdeniz’den sesleniyoruz; beklentimiz, 24 Temmuz’lardaki basına yönelik o sıcak mesajların, olumlu dil’in, bu ilginin, klasik bir gün kutlaması olmaktan öte, “somut kazanımlara dönüşmesi’dir..” Hep söylediğimiz gibi; ‘fazilet adaları’ olan Anadolu basını’na mutlaka sahip çıkılmalı, desteklenmelidir. Basına verilen destek, demokrasi kalitemizin, özgürlükler çıtasının yükselmesi demektir. Başta; ‘basın meslek yasası olmak üzere, internet yasası’ gibi temel yasal düzenlemelerin de artık hayata geçirilmesini bekliyoruz.  
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı Gaye Coşkun 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı;

Pandemi gölgesinde, korona salgınının dördüncü dalga endişeleri içerisinde, mübarek Kurban Bayramı’nı geride bırakırken, yakın tarihimizde iz bırakan gelişmelerden biri olan 24 Temmuz 1908 tarihini, “ikinci Meşrutiyet’in ilanının ve basın’da sansürün kaldırılışının 113’üncü yıl dönümünü de” kutluyoruz.

24 Temmuz basın’da sansürün kaldırılışı, Türk basınındaki en özel, sembolik değeri olan günlerden birisi... Günümüzde değişik adlar altında kutlanmakta...

24 Temmuz 1908 tarihinde basın’da sansürün kaldırılması ile demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım atılmıştır. Haber alma hürriyetinin dönüm noktası olarak nitelendirebileceğimiz bu adımın bir göstergesi olarak, her yıl 24 Temmuz günü “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlasak da; aradan geçen 113 yıllık gibi uzun bir sürede, basının, medyanın temel, yapısal sorunları değişmedi, günümüzde ise; ne yazıkki ağırlaşarak devam etmekte!..

Günümüzde sansürün biçimi, bu topraklarda 113 yıl önceki gibi olmasa da şekil değiştirdi.

Artık; ekonomik sıkıntılar, ekonomik yaptırımlar, Türk basını’nın, Anadolu’da yerel medyanın önündeki en büyük tehdit!..

Tüm bunların üstüne, iletişim çağının getirdiği yenilikler, teknolojik dönüşümler, maddi problemlerin üzerine, dijital çağa, yeni medya süreçlerine uyum gibi gereklilikleri de zorunlu kılıyor...

Akdeniz bölgesindeki meslektaşlarımız da, tüm yurt genelinde olduğu gibi, medyadaki sorunları yaşıyor. Giderlerin sürekli arttığı, gelirlerin azaldığı, bayram öncesinde bir de tasarruf tedbirleri şokunu yaşayan yerel basın, tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, bölgemizin sesi, illerimizin gözü- kulağı olma görevini sürdürüyor.

Akdeniz’den sesleniyoruz; beklentimiz, 24 Temmuz’lardaki basına yönelik o sıcak mesajların, olumlu dil’in, bu ilginin, klasik bir gün kutlaması olmaktan öte, “somut kazanımlara dönüşmesi’dir..”

Hep söylediğimiz gibi; ‘fazilet adaları’ olan Anadolu basını’na mutlaka sahip çıkılmalı, desteklenmelidir. Basına verilen destek, demokrasi kalitemizin, özgürlükler çıtasının yükselmesi demektir.

Başta; ‘basın meslek yasası olmak üzere, internet yasası’ gibi temel yasal düzenlemelerin de artık hayata geçirilmesini bekliyoruz.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve burdurgazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.